Ekologia

Czas na Eko-Rewolucję. RATUJMY ZIEMIĘ!

Nie mogę już patrzeć na to, jak każdego dnia ludzie dewastują naszą wspólną planetę. Zwykle czynią to dla zysku, ale niejednokrotnie też w wyniku bezmyślności i z powodu niewiedzy. Dlatego działania edukacyjne, uświadamiające oraz zmieniające dotychczasowe postawy są niezwykle ważne. Już czas na Eko-Rewolucję!

Nie można jedynie przyglądać się, narzekać lub zbyt długo się zastanawiać – trzeba działać! Zacznijmy od lasów!

Zapraszam Was do akcji obywatelskiej organizowanej przez Fundację MyObywateleUE.org „RATUJMY ZIEMIĘ – SADŹMY DRZEWA – CHROŃMY LASY”​. Szczegóły nt. tej akcji oraz grono podobnie myślących osób poznacie w grupie tematycznej na Facebooku. Dołączcie do nas już dziś!

Śladami Jastrzębowskiego

Czy wiecie, że Patron naszej Fundacji My Obywatele Unii Europejskiej – tj. Wojciech Bogumił Jastrzębowski był nie tylko gorącym patriotą, uczestnikiem Powstania Listopadowego, autorem „Konstytucji dla Europy 1831 r.”, jednym z głównych twórców ergonomii, ale także zaangażowanym ekologiem – leśnikem?

W.B.J. utworzył Zakład Praktyki Leśnej, będący pierwszą instytucją doskonalenia zawodowego dla leśników oraz wzorcową szkółkę leśną, zlokalizowaną w Feliksowie w okolicach Broku, która do dzisiaj jest ważnym adresem oraz wyjątkowym wspomnieniem dla wszystkich, którzy kochają przyrodę i rozumieją, jak ważny dla człowieka jest las.

Na początku 2020 r. podążając śladami naszego Patrona odwiedziliśmy Feliksowo (zwane niegdyś także Feliksówką) niedaleko skrzyżowania tras Warszawa – Białystok oraz Brok – Ostrów Mazowiecka – To właśnie tu W.B. Jastrzębowski odtworzył ogromne obszary Puszczy Białej, które przez lata zostały wycięte, zniszczone i zamienione w pustynne wydmy. Przy pomocy uczniów i praktykantów, w ciągu lat 10 lat wyhodował w Feliksówce ok. 1 mln sztuk drzew leśnych, owocowych, parkowych i ozdobnych. W sumie było tu zasadzonych prawie 200 gatunków drzew. Było to jedyne w tej części ziem polskich arboretum.

W.B. Jatrzębowski zajmował się również propagowaniem nasadzeń ochronnych wzdłuż linii kolejowych, co dla mnie, jako człowieka związanego na pewnym etapie życia zawodowego, z kolejnictwem, ma także wymiar symbolicznego związku z Patronem naszej Fundacji. Oczywiście obok innych wymiarów szacunku dla W.B.J., w tym ekologicznego, patriotycznego, europejskiego, pedagogicznego i ergonomicznego. Ta ostatnia dziedzina związana z efektywnością pracy, jest również fundamentem mojej branży i pasji zawodowej – tj. Human Capital Management. I jak tu nie podziwiać Wojciecha Bogumiła?

A jak to czynić w praktyce? – RATUJMY ZIEMIĘ, SADŹMY DRZEWA, CHROŃMY LASY!

Dlatego zapraszam Was do tej akcji obywatelskiej, wierząc, że wspólnie możemy wiele dokonać. Sami na pewno nie damy rady. Pierwszy krok w tym kierunku postawiliśmy we wsi Sadowne 04.02.2020 r., o czym możecie się dowiedzieć oglądając to nagranie:
Czy zrobimy wspólnie kolejny krok? – Podzielcie się z nami swoimi pomysłami w specjalnie do tego celu utworzonej ekologicznej grupie tematycznej na Facebooku:
Zapraszamy do współpracy!